NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY BÓLU ZĘBÓW

Nie tylko ból zębów, ale jak również jego brak może być oznaką toczącego się stanu zapalnego. Jego nieobecność wcale nie oznacza, że problem znika. Szalenie ważne jest profilaktyka oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Brak wizyt zawsze skutkuje pogorszeniem problemu, możliwością powikłań ogólnoustrojowych oraz długim i trudnym leczeniem stomatologicznym.

Gdy zaobserwujemy ból na bodźce termiczne (ciepło, zimno), bądź na chemiczne (kwaśne, słone, słodkie) należy go nie ignorować, tylko niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Już dziś zgłoś się na wizytę u wykwalifikowanego lekarza dentysty.

Bóle okolicy szczęki i żuchwy nie zawsze muszą pochodzić stricte od zębów. Mogą dotyczyć problemów np. ze stawami skroniowo-żuchwowymi, pochodzić od zatok obocznych nosa lub mogą być to zaburzenia neurologiczne (neuropatie).

Jakie mamy rodzaje bólu?

Ból zębinowy

Charakterystyczny, ostry, krótkotrwały, ból na zimno, słodkie pokarmy.
Kiedy: w przypadku ubytku próchnicowego lub innego pochodzenia (np. przyszyjkowy).

Cel leczenia: wypełnienie ubytku lub wcieranie np. fluoru w przypadku starcia szkliwa do zębiny (np. przy szyjce).

zapalenie miazgi(nieodwracalne)

Ciągły, budzący w nocy, ćmiący. Silna, długa reakcja na zimno, wrażliwość na nagryzanie. Nasilenie objawów przy zmianie pozycji na leżącą. Czasami bez charakterystycznych dolegliwości – przewlekłe zapalenie, gdy miazga drażniona jest przez dłuższy czas, np. składnikami materiału wypełniającego (plomby) w bardzo głębokim ubytku.

Kiedy: w przypadku gdy ubytek jest bardzo głęboki i powoduje nieodwracalne zmiany w miazdze zęba. Cel leczenia: z reguły całkowite usunięcie zapalnej miazgi, czyli leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

Typ bólu jw., z czasem brak reakcji na zimno, rośnie reakcja na ciepło, wyraźna bolesność na nagryzanie, opukiwanie. Czasami brak jakichkolwiek dolegliwości – w przypadku stanu przewlekłego.

W przypadku, gdy miazga jest w bardzo zaawansowanym stanie zapalnym, zainfekowana lub martwa, a stan zapalny wychodzi poza ząb w okolicę wierzchołka jego korzenia. Cel leczenia: leczenie kanałowe (z dezynfekcją kanałów).

Zapalenie przyzębia (dziąsła)

Czasami podobny do zapalenia miazgi, ciągły, może budzić w nocy, jednak nie ma bolesności na zimno, występuje zaczerwienienie dziąsła i krwawienie z przestrzeni międzyzębowej, ból może zmniejszyć się po nitkowaniu i intensywnym płukaniu.

Gdy brakuje chroniącego dziąsło punktu stycznego między zębami lub punkt styczny jest bardzo ciasny i powoduje zaleganie pokarmu w przestrzeni. Tworzy się z czasem kieszeń przyzębna – głęboka szczelina, w której może powstać stan ropny. Sprzyja to też próchnicy w tym obszarze. W momencie, gdy istnieje duża ilość kamienia nazębnego, który narasta w głąb dziąsła, powstaje ostry stan zapalny z krwawieniem. Z biegiem czasu stan ten powoduje nieodwracalną destrukcję kości, obnażenie korzeni, a następnie nadwrażliwość zębów.

Utrudnione wyrzynanie zębów mądrości

Jak w przypadku zapalenia przyzębia lub zapalenia miazgi/tkanek okołowierzchołkowych, jeśli w którymś zębie powstanie penetrująca do miazgi próchnica. Węzły chłonne mogą być powiększone. Czasem dochodzi do szczękościsku.

Gdy nieprawidłowe położenie zęba powoduje ucisk na dziąsło, zatrzymywanie pokarmu w szczelinie między zębami. Z czasem mogą powstać w sąsiadujących zębach ubytki, często w niefortunnym poddziąsłowym miejscu – w korzeniu, nawet powikłane zapaleniem miazgi. Jeśli „ósemka” jest przykryta kością i dziąsłem, nie oznacza to braku problemów, gdyż jej ucisk na „siódemkę” może powodować resorpcję jej korzenia – niszczenie jej struktur z ucisku. Ponadto z czasem mogą powstać stłoczenia zębów.

Zapalenie zatok szczękowych, ucha, innych struktur

Ból o różnym nasileniu, dotyczy wielu zębów, czasami wszystkich, mimo to zęby są zdrowe i prawidłowo reagują na zimno, może wystąpić bolesność na nagryzanie, opukiwanie.

Zaburzenia neurologiczne – neuralgie

Bardzo różnego rodzaju dolegliwości, często wymagające konsultacji neurologicznej.

Dodaj komentarz