Próchnica przyczyną udaru mózgu

Naukowcy-lekarze przebadali skrzepliny od 75 pacjentów z zatorem mózgowym wymagających natychmiastowej interwencji. Okazało się, że w skrzepach 59 pacjentów występowało DNA bakterii z jamy ustnej. Jej przedostanie się do krwiobiegu (z powodu próchnicy) wpływa na zakażenie naczyń i tworzenie się skrzepów. Naukowcy z Uniwersytetu w Tampere po raz pierwszy pokazali, że zator mózgowy pacjentów po udarze zawiera DNA z patogenów jamy ustnej. Artykuł badawczy został opublikowany w Journal of American Heart Association.

Naukowcy przeanalizowali aspiraty skrzepliny, które neurointerwencyjni radiologowie usunęli z 75 udarowych pacjentów w ramach leczenia nagłego. Próbki badano przez powielanie DNA bakteryjnego, co pokazuje, że 79% aspiratów zawierało DNA z bakterii pochodzących z zębów.

Badanie jest częścią projektu badawczego na Uniwersytecie w Tampere, który od dziesięciu lat bada wpływ infekcji bakteryjnej na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Zespół badawczy wykazał wcześniej, że te same bakterie zębopochodne występują w zwężeniach tętnic wieńcowych u pacjentów, którzy nagle zmarli, aspiratach skrzepliny i krwi tętniczej u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego, pękniętych tętniakach mózgowych i aspiratach skrzepliny pacjentów z tętnicą kończyn dolnych i zakrzepicą żył.

Zakrzepica tętnicy mózgowej powoduje 87% udarów. Większość skrzeplin pochodzi ze zwężeń tętnic szyjnych, skąd przemieszczają się, aby zablokować krążenie mózgowe.

Wyniki pokazały, że duża ilość DNA ze streptococcus viridans – normalnych bakterii w ustach – została znaleziona w skrzepach mózgowych w porównaniu z normalnymi próbkami krwi od tych samych pacjentów. W jamie ustnej paciorkowce są nieszkodliwe, ale wchodząc do układu krążenia, mogą powodować między innymi infekcje zastawek serca. Bakterie paciorkowców mogą bezpośrednio wiązać się z różnymi receptorami płytek krwi, dzięki czemu pacjent jest bardziej podatny na skrzepy krwi.

Badania pokazują, że zdrowie jamy ustnej i dobra higiena jamy ustnej mają znacznie większe znaczenie dla zdrowia niż dotychczas znane, a nieleczone infekcje dentystyczne mogą powodować poważne uszkodzenie zdrowia, a nawet śmierć.

Pamiętaj żeby wybrać najlepszego dentystę – dokładnego i wysokiej jakości tak aby perfekcyjnie zadbał o twoje zdrowie.

Dodaj komentarz