Typy bólu zęba – co robić?

Niewiele jest gorszych niż ból zęba. Niepokoi Cię w pracy, w domu, kiedy próbujesz spać. To sprawia, że ​​najlepsza część dnia (kiedy jesz) ma ochotę rozbroić bombę. I oczywiście jest to bolesne. Jedyną gorszą rzeczą niż cierpienie z powodu bólu zęba jest cierpienie, nawet nie wiedząc, dlaczego.

Możemy pomóc w rozwiązaniu obu tych problemów. Ilekroć masz ból zęba, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to dowiedzieć się, kiedy i gdzie Cię boli i jaki to rodzaj bólu. Oto cztery najczęstsze formy bólu zęba i wszystko, co musisz wiedzieć o ich znaczeniu.

Czułość temperaturowa

Zwróć szczególną uwagę na rodzaj i czas trwania wrażliwości. Czy jesteś wrażliwy na odczucia gorąca i zimna, czy tylko jedno lub drugie? Czy ból wywołany przez odczucie szybko ustaje, czy utrzymuje się przez 30 sekund lub dłużej? Wrażliwość na temperaturę może być spowodowana kilkoma różnymi problemami zębów. Im bardziej intensywny, trwały i konsekwentny jest ból, tym bardziej prawdopodobne jest, że problem go powodujący jest poważny.

Najczęstszymi przyczynami wrażliwych zębów są zużyte szkliwo i recesja dziąseł. W takich przypadkach jesteś wrażliwy na wysokie i niskie temperatury, ale ból jest stosunkowo niewielki i szybko zanika. Przejście na pastę do zębów dla wrażliwych zębów i unikanie naprawdę gorących, zimnych lub bardzo kwaśnych potraw i napojów może szybko pomóc. Jeśli Twoja wrażliwość nie poprawi się w ciągu tygodnia, przyczyną może być poważniejsza przyczyna. Próchnica zębów, złamania, zużyte wypełnienia, odsłonięte korzenie lub choroby dziąseł mogą powodować wrażliwość na temperaturę.

Czułość na temperaturę oznacza, że próchnica postępuje z czasem. Leczenie często wymaga założenia leków, a dopiero następnie wypełnienia kompozytowego (źródło: https://www.laserdent.org/pogotowie-dentystyczne/)

Tępe i uporczywe bóle

Tępy ból jest to najczęstszy i „typowy” ból zęba. Ponownie zwróć uwagę na czas trwania i nasilenie bólu. Jak długo to trwa? Czy przychodzi falami, czy naprawdę jest stały? Czy są określone czasy, kiedy jest to mniej lub bardziej bolesne? Czy jest wywoływany przez coś w szczególności, np. Niektóre ruchy, jedzenie lub temperaturę? Czy potrafisz określić, gdzie dokładnie jest ból? Czy jest umiejscowiony w jednym zębie, czy może jest bardziej uogólniony?

Jeśli ból jest niewielki i stały i występuje obrzęk dziąseł, możliwe, że po prostu coś utknęło w dziąsłach lub między zębami. Nici dentystyczne dokładnie i poczekaj, aż ból ustąpi. Jeśli ból rozciąga się na szczękę, możliwe jest, że zgrzytasz zębami w nocy. Zapytaj swojego dentystę o ochroniarza nocnego. Niestety tępy ból może mieć znacznie poważniejsze źródło, szczególnie jeśli jest stały. Często stały ból oznacza ropień zęba. W ropnych zębach znajduje się infekcja, która rozprzestrzeniła się na korzeń zęba. Jeśli uważasz, że możesz mieć ropień zęba, natychmiast umów się na wizytę.

Niespójny ból

W przeciwieństwie do bólu lub niewielkiej wrażliwości, „ostry” lub „przeszywający” ból zazwyczaj oznacza problem, który sam nie ustępuje. Zwróć uwagę na to, kiedy czujesz ból. Czy to się dzieje, gdy coś gryziesz? Kiedy ziewasz? Czy możesz go uruchomić, dotykając dotkniętego zęba? Możesz również sprawdzić, czy dotknięty ząb ma już wypełnienie lub koronę. Ból zadający jest często oznaką obluzowania się wypełnienia lub odpadnięcia korony.

Ostry ból najczęściej pochodzi z jakiejś formy fizycznego uszkodzenia zęba. Guz zęba może być złamany lub może wystąpić próchnica lub zużycie wokół linii dziąseł. Szkliwo zęba mogło również pęknąć lub mieć wgłębienie. Im szybciej poradzisz sobie z bólem zęba, tym mniejsza szansa, że ​​zmieni się on w coś znacznie poważniejszego.

Intensywny, pulsujący ból

Oczywiście, jeśli odczuwasz ból wystarczająco silny, aby rozpraszać uwagę, natychmiast skontaktuj się z dentystą ratunkowym. Bólowi pulsującemu może towarzyszyć obrzęk dziąseł, a nawet twarzy w pobliżu dotkniętego zęba. Ten obrzęk może być oznaką bardzo poważnej infekcji, którą powinien natychmiast leczyć specjalista. Odbarwienie dziąseł, krwawiące dziąsła i ból podczas żucia są również oznakami poważnej infekcji.

Infekcje w jamie ustnej często występują, gdy bakterie powodujące próchnicę dostają się do miazgi wewnątrz zęba lub dziąseł lub kości otaczającej ząb. Miazga zęba składa się z żywej tkanki i komórek łącznych. Nerwy w miazdze są dość wrażliwe, stąd intensywny ból, gdy są w trudnej sytuacji. Biorąc pod uwagę wystarczająco dużo czasu, infekcje dziąseł lub miazgi często rozprzestrzeniają się na kość. Ropień zębów lub zainfekowane korzenie wymagają profesjonalnego leczenia kanałowego. Brak szybkiego leczenia infekcji jamy ustnej może spowodować jeszcze poważniejsze i bolesne problemy z jamą ustną, więc nie zwlekaj!

Jeśli nie widzisz tutaj opisanego bólu, nie panikuj! Zgłoś się pilnie do najlepszego dentysty. Ranking dentystów w Opolu znajdziesz na stronie głównej.

Dodaj komentarz